Etiyopya Fahri Konsolosluğu Mersin

Etiyopya Fahri Konsolosluğu Mersin

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu Yetkileri

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu tam donanımlı açılma gereksinimi duyulmayan nüfusun ve ticaretin fazla olduğu yerlerde kurulan konsolosluktur. Diplomatik konsolosluk değildir, bu nedenle konsolosluk görevlileri resmi görevli statüsüne sahip değildir. Etiyopya ile Türkiye arasında kültürel, siyasi ve dostluk ilişkisini korur. Mersin ve çevre illerde yaşamakta olan Etiyopya vatandaşlarının tüzel kişiliklerini ve haklarını korur. Bunun yanı sıra Etiyopya vatandaşlarının ölüm ve doğum belgeleri, noter tasdik işlemleri, kaybolan pasaportlarını çıkartma, süresi dolmak üzere olan pasaportlarının süresini uzatma ve pasaportlarını yenileme işleri ile de ilgilenir. Etiyopya Mersin Fahri konsolosluğu, vize başvurularını sadece kabul etme yetkisine sahiptir.

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu - Etiyopya E-vize İşlemleri

Etiyopya kapıda vize uygulaması kaldırılmıştır, bunun yerine 1 Haziran 2021 tarihinden sonra Etiyopya elektronik vize prosedürü getirilmiştir. Elektronik vize işlemleri için hazırlanacak olan evraklar, yalnızca pasaport görüntüsü ve vesikalık fotoğraf görüntüsüdür. Etiyopya elektronik vizesinin sonuçlanma süresi 3 iş günüdür. Vize almak isteyen Yeşil (Hususi), Bordo (Umuma Mahsus) ya da Gri (Hizmet) pasaport sahiplerinin mutlaka vize alması gerekir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahiplerinin 90 güne kadar gerçekleştirecekleri Etiyopya seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Elektronik vize prosedürü sayesinde herhangi bir konsolosluğa uğramadan, randevu almadan, internet üzerinden vizenizi alabilirsiniz.

Etiyopya elektronik vize başvurusu için bölge sınırlaması olmaması sebebi ile Türkiyenin her yerinden vize başvurusu yapabilirsiniz. Etiyopya seyahatiniz için pasaportunuzun gidiş tarihinden en az 6 ay daha geçerli olması gerekir. Etiyopya vizenizin başlangıç tarihi, çıkması ile başlar bu süre ileri tarihe alınmaz. Seyahat planlamanızı bu bilgiye göre yapmanız tavsiye edilir. Boşanma ya da evlenme gibi sebeplerle kimliğiniz de yaptığınız değişikliklerin aynısını vize başvurunuzdan önce pasaportunuz için de yapmış olmanız gerekir.

Etiyopya E-vize Ücreti

Etiyopya e-vize ücreti seyahat gününüze göre değişir. Etiyopya vize süresi 30 gün ve 90 günden oluşur. Vize ücretleri ise her iki vize için farklılık gösterir. 

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Mersin ve çevre illerinde yaşayan Etiyopya vatandaşlarının kaybolan pasaportlarını çıkarma, süresi dolmak üzere olan pasaportlarını uzatma ve pasaport yenileme işlerini gerçekleştirir. Pasaport yenileme işlemi için pasaportun aslı, okunaklı şekilde pasaport fotokopisi, 4.5 x 6 cm ebatında vesikalık fotoğraf ya da 5 x 6 cm ebatında beyaz arka fonlu, şapka gözlük, başörtüsü veya başka aksesuarla yüzün kapatılmadığı bir biyometrik fotoğraf gerekir. Parmak izi verme işlemleri ile ilgili makamlar görevlidir.

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Kültür, Atatürk Caddesi, 4302 Sokak Toroğlu Apartmanı Daire:1 İçel/ Mersin
Posta Kodu: 33010
Telefon: 0324 238 55 81
Etiyopya Mersin Fahri Konsolos: Bülent Elbeyli

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu Çalışma Gün ve Saatleri

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri dışında açık olmaması nedeni ile faaliyet göstermez. Ziyaret gününüzü ve saatinizi faaliyet gösterdikleri zaman diliminde yapmanızı tavsiye ederiz. Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri aşağıda belirtilmiştir.

Pazartesi: 08:30 - 17:304
Salı: 08:30 - 17:30
Çarşamba: 08:30 - 17:30
Perşembe: 08:30 - 17:30
Cuma: 08:30 - 17:30

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu mesai saatleri günü dışında Türkiye ve Etiyopya resmi tatillerinde de faaliyet göstermez. Ziyaret gününüzü bu tarihlere göre ayarlamanızı tavsiye ederiz. Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

7 OcakYeni Yıl/td>
19 OcakOrtodoks Epifani
2 MartAdwa'nin Zaferi
22 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
5 MayisVatansever Zafer Bayrami
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
28 MayisDerg'in Çöküşü
15 TemmuzDemokrasi Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
11 EylülEtiyopya Yeni Yıl
27 EylülMeskel
29 EkimCumhuriyet Bayramı

Türkiye'de Faaliyet Gösteren Diğer Etiyopya Konsoloslukları

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği
Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu