Etiyopya Fahri Konsolosluğu Konya

Etiyopya Fahri Konsolosluğu Konya

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu Yetkileri

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu nüfusun ve ticaretin yoğun olduğu yerlerde, tam teşekküllü açılma gereği görülmeyen konsolosluklardan birisidir. Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu diplomatik konsolosluk değildir ve görevlileri resmi sayılmaz. Etiyopya ve Türkiye arasındaki ticari, kültürel, diplomatik ve sosyal ilişkileri korur. Konya ve çevresinde yaşayan Etiyopya vatandaşlarının hak ve tüzel kişiliklerini korur. Bunlarla beraber Etiyopya vatandaşlarının noter tasdik belgeleri, ölüm ve doğum belgeleri, kaybolan pasaportu çıkartma, süresi dolan pasaport süresi uzatma ve pasaport yenileme işlemleri de yürütmektedir. Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu, vize başvurularını kabul eder ancak vize başvurusu onaylamakla yetkili değildir. Vize başvuru onaylaması ve değerlendirmesi Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu yetkisindedir.

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu - Etiyopya Elektronik Vize İşlemleri

1 Haziran 2021 tarihinden sonra Etiyopya kapıda vize uygulaması kaldırılmış yerine elektronik vize uygulaması getirilmiştir. Etiyopya vizesi tüm dünya vatandaşları için geçerli olan vizedir. Bu nedenle Etiyopya ziyaretinden önce mutlaka vizenizin alınmış olması gerekir. Etiyopya ziyareti gerçekleştirmek isteyen Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize ziyaretlerinden önce vize almaları gerekir. Ancak Diplomatik (Siyah) pasaport sahiplerinin 90 güne kadar gerçekleştireceği Etiyopya ziyaretleri için vize almalarına gerek bulunmaz. Elektronik vize uygulaması sayesinde randevu almadan ya da herhangi bir konsolosluğa uğramanıza gerek olmadan vizenizi internet ortamından alabilirsiniz. Etiyopya vizesi kısa süreli ve uzun süreli olarak 2 farklı kategoride tanımlanır. Etiyopya transit vize, ticari vize ve turistik vize kısa süreli vize kategorisindedir. Geriye kalan vize türleri Etiyopya uzun süreli vize kategorisinde yer alır. Vize başvurusu için kullanacağınız pasaportunuzun 10 yıldan fazla süreli olmadığına, yırtık ya da yıpranmış olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Etiyopya vizeniz olumlu sonuçlansa bile böyle bir durumda Dubai sınırından geri çevrilme riskiniz vardır.

Etiyopya Elektronik Vize Ücreti Hakkında

Etiyopya vize ücretini seyahat gün sayınız belirler. Bu nedenle Etiyopya vize başvurusundan önce seyahat gün sayınızı kesinleştirmeniz gerekir. Etiyopya vize konaklama süresi seyahat gün sayınıza göre 30 gün ya da 90 günden oluşur.

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Konya ve çevresinde ikamet eden Etiyopya vatandaşlarının pasaport çıkartma, süresi dolmuş olan pasaportlarının süresini uzatma ve eskimiş olan paspaortlarının yenilenmesi gibi işlemler Etiyopya Fahri Konsolosluğu tarafından yapılabilir. Pasaport yenileme işlemi için pasaportun aslı, okunaklı şekilde çekilmiş olan pasaport fotokopisi, 45 x 60 mm ebatında 2 adet vesikalık fotoğraf veya rötuşsuz, beyaz arka fonda, gözlük, başörtüsü, şapka vb aksesuarla yüzünüzün kapatılmadığı biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Hek-Tur Hekimoğlu Turizm İşletmeleri A.Ş Konya Organize Sanayi Bölgesi Sokak No: 8 No: 24 Selçuklu / Konya
Telefon: 0332 239 01 80
Faks: 0332 342 00 76
E-Mail: servet.hekimoglu@hekimoglu.com.tr
Etiyopya Konya Fahri Konsolos: Servet Hekimoğlu

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu Çalışma Günleri ve Saatleri

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri dışında kapalı olması sebebi ile faaliyet göstermez. Konsolosluk çalışma gün ve sayıları aşağıda belirtilmiştir.

Pazartesi: 08:30 - 17:30
Salı: 08:30 - 17:30
Çarşamba: 08:30 - 17:30
Perşembe: 08:30 - 17:30
Cuma: 08:30 - 17:30

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri dışında Türkiye ve Etiyopya resmi tatillerinde de faaliyet göstermez. Ziyaret günlerinizi yaparken resmi tatil günlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Aşağıda Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu resmi tatil günleri listelenmiştir.

7 OcakYeni Yıl/td>
19 OcakOrtodoks Epifani
2 MartAdwa'nin Zaferi
22 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
5 MayisVatansever Zafer Bayrami
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
28 MayisDerg'in Çöküşü
15 TemmuzDemokrasi Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
11 EylülEtiyopya Yeni Yıl
27 EylülMeskel
29 EkimCumhuriyet Bayramı

Türkiye'de Bulunan Diğer Etiyopya Konsoloslukları

Etiyopya Ankara Başkonsolosluğu
Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu