Etiyopya Ziyaret Vizeleri Hakkında

Etiyopya Ziyaret Vizeleri Hakkında

Etiyopya ziyaret vizesi kısa süreli konaklama imkanı tanıyan vize kategorisindedir. Bu vizeye sahip olmanız halinde en fazla 90 gün konaklama imkanına sahip olursunuz. Bu vize ile aile bireylerinizi, arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı ziyaret edebilirsiniz. 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren elektronik vize uygulamasına geçilmiştir. Etiyopya ziyaret vizesi tüm dünya ülkelerinin tabii olduğu vize türüdür. Bu nedenle Etiyopya seyahatinden önce vize almış olmanız gerekir. Etiyopya ziyaret e-vize sayesinde önceden alınması zorunlu olan davetiye yazısına artık gerek yoktur. Etiyopya ziyaret e-vizesine sahip olmanız halinde Etiyopya sınırları içerisindeki tüm şehirleri ziyaret edebilir ve konaklayabilirsiniz. Etiyopya ziyaret e-vizesi size 30 veya 90 gün konaklama imkanı tanır. Bu vize 3 gün içerisinde sonuçlanır.

Elektronik vize uygulamasında yer alması nedeni ile ziyaret vizesi için herhangi konsolosluğa uğramanıza gerek olmadan, evrak hazırlamadan, herhangi bir yerde şahsen bulunmanıza gerek olmadan, rezervasyon yaptırmadan ya da randevu almadan internet ortamından kolaylıkla vizeniz alınabilir. Etiyopya ziyaret vizesi alabilmek için öncelikle yapılması gereken vize ücretinizin ödenmesidir. Etiyopya ziyaret vizesi e-vize kapsamında yer aldığından alacağınız vize pasaportunuza işlemez, antetli kağıda barkodlu bir şekilde çıkar ve mail adresinize gönderilir. Etiyopya girişinizde yalnızca pasaportunuzu ve bu kağıdı yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır. Etiyopya ziyaret e-vizesinin bölge ayrımı olmaması sebebi ile Türkiye'nin her yerinden vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Etiyopya Ziyaret Vizesi Kimlere Gerekir?

Etiyopya ziyaret e-vizesi almak isteyen Bordo (Umuma Mahsus), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin Etiyopya ziyaretlerinden önce vize almaları gerekir. Etiyopya vizesi almak isteyen Siyah (Diplomatik) pasaport sahibi olan TC vatandaşlarının yapacakları 90 güne kadar ziyaretleri için vize almalarına gerek yoktur.

Etiyopya Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

1 Haziran 2021 tarihinden itibaren Etiyopya kapıda vize uygulaması kaldırıldı bunun yerinde elektronik vize uygulamasına geçildi. Etiyopya e-vize sayesinde daha önceden hazırlanması gereken hiçbir evrağa artık gerek yoktur. Bu evrakların yanı sıra ziyaret vizesi için önceden vize işlemleri için bulunması zorunlu olan davet yazısına da artık gerek yoktur. Etiyopya ziyaret e-vizesi sayesinde vize başvurusu için gerekli olan 2 unsur bulunmaktadır.

  1. Pasaport: Etiyopya ziyaret e-vize başvurusu için pasaportunuzun net ve renkli bir şekilde çekilmiş ya da taratılmış 1. sayfanın görüntüsü gereklidir.
  2. Vesikalık Fotoğraf: Güncel halinizi yansıtan net ve renkli bir şekilde çekilmiş ya da taratılmış vesikalık fotoğrafınızın görüntüsü ile Etiyopya vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Etiyopya Ziyaret Vizesi Ücreti Hakkında

Etiyopya vize ücretini seyahat gün sayınız ve seyahat amacınız belirler. Bu nedenle seyahatinizden önce Etiyopya'da ne kadar konaklayacağınızı belirlemeniz ve seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Etiyopya ziyaret e-vizesini 30 ya da 90 günlük alma hakkınız bulunmaktadır.

Etiyopya Ziyaret Vizesi Hakkında Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaport: Etiyopya seyahati için kullanılacak olan pasaportun 10 yıl içerisinde alınmış olması, yıpranmış ya da yırtılmış olmaması gerekir aksi halde vizeniz çıksa bile Dubai sınırından geri çevrilme olasılığınız oldukça yüksektir. Kimliğinizde evlilik ya da boşanma sebebi ile meydana gelen değişimleri pasaportunuzda da yapmanız gerekir. Etiyopya seyahatinde kullanacağınız pasaportunuzun seyahat dönüşünüzden en az 6 ay daha geçerli olması gerekir.
Vize Sonuçlanma Tarihi: Etiyopya ziyaret vizesi 3 iş günü içerisinde çıkar. Ancak bu süre Etiyopya konsolosluk resmi tatilleri ve konsolosluk dönemsel yoğunlukları gibi nedenlerle uzayabilir. Bu yüzden vize başvurunuzdan önce Etiyopya konsolosluk resmi tatillerini bilmeniz gerekir.
Etiyopya'ya Giriş: Etiyopya ziyaret e-vizesine başvuru yapan kişilerin Addis Ababa Bole Havaalanı'ndan giriş yapmaları gerekecektir aksi halde Etiyopya'ya girişlerine izin verilmez.
Seyahat Süresi: Etiyopya seyahati için seçiminize göre 30 gün ya da 90 gün konaklamaya sahip olmanız olabilirsiniz. Size tanınan süreyi geçmeniz halinde 2 hafta boyunca 20 dolar para cezasına çarptırılırsınız 2 hafta sonunda ise mahkemeye sevk edilirsiniz.
Vize Başlangıcı: Ziyaret vizesinin başlangıç tarihi vizenizin sonuçlanmasının ardından başlar. Bu süre daha ileri bir zamana alınmaz. Seyahat planlamanızı bu bilgiye göre yapmanız gerekir. Daha önceden aldığınız bir Etiyopya vizeniz varsa konaklama günü hala devam ediyorsa yeniden vize başvurusu yapamazsınız.