Etiyopya Turistik Vize

Etiyopya Turistik Vize

Etiyopya kapıda vize uygulamasını kaldırmış, bunun yerine 1 Haziran 2021 tarihi itibari ile turistik vize işlemleri için Etiyopya elektronik vize uygulaması getirmiştir. Etiyopya turistik vizesi turizm amaçlı seyahat hakkı tanıyan bir vizedir. Alacağınız Etiyopya turistik e-vize sayesinde Etiyopya'da bulunan tüm şehirlerde seyahat etme ve konaklama hakkına sahip olabilirsiniz. Etiyopya turistik e-vize sizin tercihinize göre 30 günlük ya da 90 günlük seyahat hakkı tanıyabilmektedir. Turistik vizesini yalnızca tek girişli olarak alma şansınız vardır. E-vize 3 iş gününde sonuçlanır ancak bu süre Etiyopya konsolosluk resmi tatilleri günlerine denk gelmesi sebebi ile daha uzun olabilmektedir. Bu nedenle Etiyopya konsolosluk resmi tatil günlerini önceden bilmeniz gerekir.

Etiyopya Turistik Vizesi Kimlere Gerekir?

Etiyopya vizesi her ülke vatandaşlarının tabii olduğu vizedir. TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus), Gri, (Hizmet) ya da Yeşil (Hususi) pasaport sahibi olan vatandaşların seyahatlerinden önce mutlaka Etiyopya e-vize sahibi olmaları gerekir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahibi TC vatandaşları ise 180 gün içinde yapacakları 90 günü aşmayacak seyahatlerinde e-vize almaktan muaf tutulmuşlardır.

Etiyopya Turistik Vizesi İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Etiyopya e-vize uygulaması sayesinde konsolosluğa gitmenize gerek olmadan, herhangi bir yerde şahsen bulunmadan, evrak hazırlamadan, randevu almadan ya da herhangi bir rezervasyon yaptırmanıza gerek olmadan internetten vizeniz alınabilir. Elektronik vize olması nedeni ile Etiyopya turistik vize için hazırlanması gereken belgeler yalnızca pasaportunuzun ve güncel halinizi temsil eden bir vesikalık fotoğraftır. Bunlarla beraber en önemli detay Etiyopya vize ücretinin ödenmesidir. Elektronik vize olması nedeni ile Etiyopya vizesi pasaportunuza işlemez, çıkacak olan vize barkodlu bir şekilde kağıt üzerinde çıkar ve e-posta adresinize teslim edilir. Ülkeye girişinizi pasaportunuz ve bu kağıt ile yapmanız yeterli olacaktır. Etiyopya vize kategorileri kısa süreli ve uzun süreli olarak 2 farklı şekilde kategorilenir. Turistik, ticari ve ziyaret vizeleri Etiyopya kısa süreli vize türlerine örnektir. Bölge sınırlaması olmaması nedeni ile Etiyopya turistik vize başvurunuzu Türkiye'nin her yerinden yapabilirsiniz.

Etiyopya Turistik Vize Ücreti Hakkında

Vize ücretleri, başvurmak istediğiniz vize türüne ve seyahat gün sayısına göre değişir. Bu nedenle Etiyopya seyahatinden önce mutlaka Etiyopya seyahat amacınızı belirlemeniz gerekir ve seyahat gün sayınızı kesinleştirmeniz gerekir. Vizenizin olumsuz sonuçlanması halinde vize ücretini geri iade edilmez.

Etiyopya Turistik Vize Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Alacağınız vize ile amacınız yalnızca turistik olmalıdır.
  • Pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olması, yırtılmış ya da yıpranmış olması halinde vizeniz olumlu sonuçlansa bile Dubai sınırından geri çevrilme riskiniz yüksektir. Herhangi bir nedenden dolayı kimliğinizde meydana gelen değişimleri seyahatinden önce pasaportunuzda da yapmış olmanız gerekir. Pasaportunuz Etiyopya dönüşünüzden en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.
  • Vize çıkış süresi 3 iş günüdür ancak bu süre Etiyopya konsolosluk resmi tatil günleri ve dönemsel yoğunluklar gibi nedenlerle bu süre uzayabilir.
  • Ülkeye girişiniz Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı'ndan yapılmalıdır. Aksi halde girişiniz kabul edilmeyecektir.
  • Etiyopya turistik e-vize size 30 ya da 90 gün konaklama hakkı tanıyacaktır, konaklama gün sayısını aşmanız halinde 14 gün boyunca para cezasına çarptırılırsınız. 14 günün ardından mahkemeye sevk edilirsiniz. Bu nedenle seyahat süreniz dolduğunda ülkeden çıkış yapmanız gerekir.
  • Çıkacak olan vizenizin başlangıç tarihi çıktığı an itibari ile başlar bu süre ileri tarihe alınmaz.
  • Hala devam etmekte olan Etiyopya vizeniz varsa yeniden vize başvurusu gerçekleştiremezsiniz.