Etiyopya Ticari Vize Hakkında

Etiyopya Ticari Vize Hakkında

Etiyopya ticari vizesi 1 Haziran 2021 tarihinin ardından elektronik vize kapsamına geçmiştir ve bu vize için kapıda vize uygulaması kaldırılmıştır. Bu nedenle seyahatinizden önce vize almanız gerekir. Etiyopya ticari vize uygulaması tüm dünya vatandaşları için geçerlidir. Etiyopya ticari vizesi ile turistik amaçlı ve iş toplantısı, fuar gezisi ve kongre gibi iş hayatı için alınabilen vize türüdür. Alacağınız ticari vize ile Etiyopya sınırlarında bulunan tüm şehirlerde seyahat edebilir, tüm şehirlerde konaklayabilirsiniz. Etiyopya ticari vizesi size seyahat gününüze göre 30 ya da 90 gün konaklama hakkı tanır. Ticari vizenizi hem tek girişli hem de çok girişli olarak alabilirsiniz. Etiyopya ticari e-vize 3 iş gününde sonuçlanır.

Etiyopya Ticari Vizesi Kimlere Gerekir?

Gri (Hizmet), Bordo (Umuma Mahsus) ya da Yeşil (Hususi) pasaport sahibi olan Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinin öncesinde Etiyopya ticari e-vizesi almaları gerekir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahibi olan Türk Cumhuriyeti vatandaşlarını ise 90 güne kadar yapacakları Etiyopya seyahatleri için vize işlemlerinden muaf tutulmuşlardır.

Etiyopya Ticari Vize İşlemleri İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Elektronik vize kapsamında yer alması nedeniyle Etiyopya ticari e-vize işlemleri için hiç bir yerde şahsen bulunma zorunluluğu olmadan, konsolosluğa gitmeden, herhangi bir evrak hazırlamadan, rezervasyon yapmadan ve randevu almadan online olarak Etiyopya vizesi alabilirsiniz. Ticari vize alabilmek için yapmanız gereken ön şart vize başvuru ücretinizin ödenmesidir. Ticari e-vize sayesinde hazırlanması gereken yalnızca 2 evrak vardır bunlar pasaportunuzun net görüntüsü ve güncel halinizi gösteren vesikalık fotoğrafınızın görüntüsüdür. Etiyopya ticari vizesi elektronik vize statüsünde olduğu için pasaportunuza işlemez. Çıkacak olan vizeniz antetli kağıt üzerinde barkodlu olarak çıkar ve size e-mail yolu ile ulaştırılır. Ülkeye girişiniz esnasında bu kağıdı ve pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız yeterli olcaktır. Etiyopya vizesi için kısa ve uzun süreli olarak 2 farklı vize kategorisi bulunur. Etiyopya ticari vize, turistik vize ve ziyaret vizesi kısa süreli vize kategorisinde yer alır. Vize işlemlerinde bölge sınırlaması olmaması sebebi ile Etiyopya ticari e-vizesi için Türkiye'nin her yerinden vize başvurusu yapılabilir.

Etiyopya Ticari Vize Ücreti Hakkında

Etiyopya vize ücreti, seyahat amacınıza göre ve seyahat gün sayınıza göre değişir. Seyahatinizden önce seyahat amacınızı bilmeniz ve seyahat gün sayınıza karar vermeniz gerekir. Ticari vize başvurunuzun reddedilirse vize ücretiniz iade edilmez.

Etiyopya Ticari Vize Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaport: Başvuruda kullanacağınız pasaportunuzun 10 yıllık olmamasına, yıpranmış ya da yırtılmış olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde Etiyopya ticari vizeniz olumlu sonuçlansa bile Dubai sınırından geri çevrilme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Kimliğinizde yaptığınız değişimleri seyahatinizden önce pasaportunuzda da yapmanız gerekir. Vize başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun Etiyopya dönüşünüzden en az 6 ay daha geçerli olması gerekir.
Vize Sonuçlanma Tarihi: Etiyopya vizesinin karara bağlanma süresi 3 iş günüdür. Ancak bu süre Etiyopya konsolosluk resmi tatilleri ve dönemsel yoğunlukları gibi nedenlerle değişim gösterebilir. Bu nedenle Etiyopya resmi tatil günlerini daha önceden bilmeniz gerekir.
Ülkeye Giriş: Etiyopya'ya girişinizin kabul edilmesi için Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı'ndan ülkeye giriş yapmanız gerekir.
Konaklama Süresi: Etiyopya ticari e-vize sizin tercihinize göre 30 ya da 90 gün konaklama imkanı sağlar. Bu süreyi aşmanız halinde ilk 14 gün önce 20 dolar para cezası ödersiniz, 14 gün sonunda ise Etiyopya Devleti tarafından mahkemeye sevk edilirsiniz. Seyahat süresini aşmanız yeniden Etiyopya vizesi almanıza engel olabilir bu yüzden seyahat süreniz bitmeden ülkeden çıkmanız tavsiye edilir.
Vize Başlangıç Tarihi: Etiyopya vizesinin başlangıç tarihi vize çıkış tarihinizden hemen sonra başlar. Bu süre daha ileri tarihten başlatılmaz. Bu nedenle seyahat planlamanızı bu bilgiye göre yapmanız önerilir. Hala devam eden bir Etiyopya vizeniz varsa yeniden vize başvurusu yapamazsınız.