Etiyopya Hakkında Bilgiler

Etiyopya Hakkında Bilgiler

Etiyopya bir Doğu Afrika ülkesidir. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda Etiyopya komşu ülkelerini oluşturur. Etiyopya, bilinen eski adıyla Habeşistan, Afrika kıtasında ve tarihteki en eski medeniyetlerinden biridir. Ülke kapladığı alan bakımından oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahiptir. Etiyopya'nın Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesi ise 1993 yılında Eritre'nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Eritre'de kalmış ve Etiyopya tamamen bir kara ülkesi olmuştur. Etiyopya denize kıyısı ülkelerden birisidir ancak ülke topraklarında irili ufaklı çok sayıda akarsu bulunmaktadır. Awash ve Wabishebele nehirleri ise en uzun Etiyopya akarsularıdır. Yine Nil nehrinin bir kolu Etiyopya topraklarından geçmektedir. Etiyopya dağlık ve platoların egemenliğinde bir coğrafi özelliği barındırırken özellikle Etiyopya'nın kuzey bölümleri ülkenin en dağlık bölgeleridir. Sismik özellikleri bulunan dağlar sayı olarak fazla olsa da faaliyet gösteren volkanlar bulunmamaktadır.

Etiyopya iklimi ise Subekvatoral ve tropikal iklim hâkimiyeti altındadır. Subekvatoral iklimin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde ise ılıman hava özellikleri etkilidir. Bu bölgelerde sıcaklık bazı dönemlerde 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Etiyopya yağış miktarı ise yine bölgelere göre değişmektedir. Etiyopya'nın güney batı bölgelerinde 2500 mm olan yağış miktarı, ülkenin Kuzey Doğu bölgelerinde 50 mm kadar düşmektedir.

Etiyopya yer altı kaynakları bakımından varsıl bir konumda bulunmazken Etiyopya'nın en önemli yer altı kaynağı tuzdur. Yeterli kadar olmasa da az miktarda platin, manganez ve altın çıkarılmaktadır. Ülkenin en önemli gelir kaynağı ise tarım ürünleridir. Halkın % 90'ı köylerde yaşarken istihdamın yine %90 tarım faaliyetlerinden sağlanır. Etiyopya topraklarının yarıya yakın kısmında ekim yapılmaktadır. İlkel bir üretim tarzı bulunan ülkede ise ürün alımı yüksek seviyelerde değildir. Etiyopya tarım ürünleri arasında en fazla elde edilen ürün ise tahıl, mısır, arpa, darı, bakliyat ve tohumlardır. Etiyopya ihraç ürünleri arasında ise ilk sırayı kahve almaktadır. Etiyopya nüfusunun % 25'i kahve sektöründen geçimini sağlar. Etiyopya doğal yaşamı dünya üzerinde oldukça önemli ve özel bölgeler arasında yer alırken Afrika'nın en fazla canlı hayvan varlığı Etiyopya toprakları üzerine yaşamaktadır. Avcılık ülke halkı için önemli bir gelir kaynağı teşkil ederken yabani hayvanlardan elde edilen deri ve postlar Etiyopya ihraç ürünleri arasında ciddi bir orana tekabül etmektedir.

Etiyopya sanayisinin temel dinamiğini ise imalat sanayi oluşturur. İmalat sanayinin % 40'ı gıda, içecek, bitkisel yağlar, un mamulleri ve biradan oluşmaktadır. Ayrıca kireç taşı, kil, mermer üretimi yine Etiyopya'da üretimi fazla olan minerallerdir. İmalat sanayi genel anlamda devlet tekelinde bulunurken özel sektöre teşvik ve ilgi her geçen yıl artmaktadır. Özellikle başkent Addis Ababa Etiyopya ekonomisinin şekillendiği bir yerdir. Addis Ababa'da Etiyopya kent yaşamına, Etiyopya eğlence hayatına, Etiyopya bürokrasi hayatına dair her şey burada görülebilecektir. Etiyopya nüfusunun büyük bölümü köylerde yaşarken başkent Addis Ababa 300.000 nüfuslu ülkenin en önemli kentlerinden birisidir. Asmara, Dire Dawa, Gonder, Pesse, Harar, Mitsiva ise Etiyopya'nın diğer önemli şehirleri arasında bulunur.

Türkiye ile Etiyopya arasında bulunan ilişki ise tarihsel bir bağın ardından her geçen gün olumlu yönde gelişme göstermektedir. Türkiye'nin ilk Etiyopya temsilciliği Osmanlı döneminde 1912 yılında açılan Harar Konsolosluğu ile başlarken 1926 yılında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Türkiye Büyükelçiliği açılmıştır. Bu süreç her ne kadar siyasi sebeplerle olma kaydıyla 1984 yılında kapatılmış olsa da 2006 yılında yeniden açılmıştır. 2006 yılından itibaren ise Türkiye ile Etiyopya arasında bulunan ilişki büyük bir ivme kazanmıştır. 2005 yılında Türkiye'de Afrika yılı ilan edilmesi Etiyopya ile ilişkilerin her geçen gün pekişmesini sağlamıştır. THY uçuş seferleri haftada 7 güne çıkarken Etiyopya'da iş ilişkileri bulunan Türkiyeli firmaların sayısı 340 civarı bir rakama ulaşmıştır. 2013 yılının ilk dönemi itibariyle ise Etiyopya'ya 175 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleşmiştir. Etiyopya'dan ithal edilen ürünler ise bitkisel yağlar, hayvansal ürünler, deri ve deri ürünleri, tekstil ve hazır giyimdir.

Etiyopya Nerede,?

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti bir Orta Afrika ülkesidir. Ülkenin 1993 yılına kadar Kızıl Deniz'e kıyısı bulunsa da 1993 yılında Eritre'nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Etiyopya'nın Kızıl Deniz'e olan kıyısı Eritre toprakları içerisinde kalmış ve Etiyopya tamamen bir kara ülkesi olmuştur.

Etiyopya sınırlarını belirleyen Etiyopya'nın komşu ülkeleri ise Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda'dır.

Etiyopya Büyükelçiliği

Etiyopya Büyükelçiliği Türkiye ile Etiyopya arasında bulunan ilişkilerin resmi temsilcisidir. Etiyopya'nın Türkiye'de sadece Ankara Büyükelçiliği bulunurken İstanbul'da ise Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Yine aynı şekilde Adana, Antalya, Bursa, Gaziantep, İzmir, Mersin, Konya, Kayseri'de Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ise Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa'da bir Büyükelçiliği bulunmaktadır. Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Vize bölümü ise Etiyopya seyahati gündemi bulunan vatandaşlarımızın Etiyopya vizesine dair işlemlerini sürdürebileceği bir yerdir. Yine aynı şekilde vatandaşlarımız Etiyopya Fahri Konsolosluklarının Etiyopya vizesi hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak Etiyopya Fahri Konsolosluklarının Etiyopya vizesi hakkında karar verme yetkisi yoktur.

Etiyopya Vizesi

Etiyopya seyahatinde bulunacak vatandaşlarımızın bu ülkeye olan yolculukları öncesi Etiyopya vizesi almaları gerekmektedir. Etiyopya vizesi, Etiyopya seyahatinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu bir uygulama olurken iki ülke arasında bulunan vize uygulaması henüz sona ermiş değildir. Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın da yolculukları öncesi Etiyopya vizesi almaları gerekirken, vatandaşlarımızın Etiyopya vizesi kalktı mı gibi sorulara itibar etmemeleri gerekir. Etiyopya vizesi kalkmamıştır ve seyahatiniz öncesi Etiyopya vizesini almayı unutmamalısınız. Etiyopya kapı vizesi uygulaması ise bulunmamaktadır.