Etiyopya Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Etiyopya Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Etiyopya İstanbul Konsolosluğu iki devlet arasında dostluk, ticari, kültürel ve ekonomik ilişkiyi başarılı bir seviyede tutar. Türkiye Cumhuriyeti sınırında yaşayan Etiyopya vatandaşlarının haklarını ve tüzel kişiliklerini korumakla görevlidir. Aynı zamanda Etiyopya vatandaşlarının vize, evlilik ve boşanma gibi sebeplerle kimlik yenileme, çifte vatandaşlık, ölüm ve doğum belgeleri, noter tasdik işlemleri, pasaport çıkartma, uzatma ve yenileme işleri ile ilgilenir. Bu yetkilerin yanında Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara da vize hizmeti sunma, Etiyopya oturum ve çalışma izni verme yetkileri de bulunmaktadır. Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye'de bulunan diplomatik konsolosluk statüsüne sahip 2 konsolosluktan birisidir bu nedenle çalışanları resmi çalışan özelliğine sahiptir.

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Etiyopya Elektronik Vize İşlemleri

1 Haziran 2021 tarihi itibari ile Etiyopya elektronik vize uygulamasına geçilmiştir ve kapıda vize uygulaması kaldırılmıştır. Bu nedenle Etiyopya seyahatinizden önce vize almanız gerekir. Etiyopya vizesine tüm ülke vatandaşları tabiidir. Elektronik vize uygulaması sayesinde konsolosluğa başvuru yapılmasına gerek olmadan, hiçbir evrak hazırlamadan, herhangi bir yerde şahsen bulunma zorunluluğunuz olmadan, randevu almadan ve parmak izi vermenize gerek olmadan internet üzerinden Etiyopya vizesine sahip olabilirsiniz. Bordo (Umuma Mahsus), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahipleri vize uygulamasına tabiidir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri ise Etiyopya'ya yapacakları 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vizeden muaf tutulmuşlardır. Etiyopya vizesi ile Etiyopya sınırları içerisinde bulunan tüm şehirleri ziyaret edebilir ve konaklayabilirsiniz. Etiyopya vize başvurusu için yalnızca pasaportunuzun net bir şekilde çekilmiş renkli görüntüsü ve vesikalık fotoğrafınızın net çekilmiş renkli görüntüsü ile vize alabilirsiniz.

Etiyopya vizelerinin değerlendirme ve çıkış süreleri ise 3 iş günüdür. Alacağınız vize seçeceğiniz konaklama süresine göre 30 gün ya da 90 gün seyahat etme imkanı tanır. Etiyopya vizeleri uzun süreli ve kısa süreli vize olarak 2 farklı şekilde kategorize edilmiştir. Etiyopya turistik, ticari, transit ve aile arkadaş ziyareti vizeleri kısa süreli vize kapsamına girer. Geriye kalan vizeler ise uzun süreli vize kapsamında yer alır. Etiyopya vizesi pasaportunuza işlemez. Çıkacak olan vize barkodlu kağıda basılı halde çıkar. Seyahatiniz için pasaportunuzu ve bu kağıdı yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır. Etiyopya vize başvurusu için bölge sınırlaması bulunmaz bu sayede Türkiye'nin her yerinden vize başvurusu yapabilirsiniz.

Etiyopya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etiyopya seyahatinizden önce seyahat amacınızı belirlemeniz gerekir. Bunun nedeni ise her seyahat için farklı vize prosedürü uygulanmasıdır. Etiyopya'ya girişinizi Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı'ndan yapmanız gerekir aksi halde ülkeye girişiniz kabul edilmeyecektir. Etiyopya'da yapacağınız seyahat tarihinizin geçmesi halinde 14 gün içinde her gün 20 dolar para cezası ödemeniz gerekir. 14 gün sonunda ise Etiyopya hükümeti tarafından hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır. Tanınacak olan 30 gün veya 90 gün konaklama süresi sizin için yeterli gelmezse Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne haklı gerekçe sunmanız halinde seyahat süreniz 90 gün uzayabilmektedir. Size tanınacak vize sürenizi geçmesi halinde yeniden Etiyopya vizesi almanıza engel olabilir. Bu yüzden vize bitiş sürenizde ülkeyi terk etmenizi öneririz.

Etiyopya vize başlangıç süresi vizenizin çıkması ile başlar ve bu tarih ileriye alınamaz. Uçak biletinizi ve otel rezarvasyonunuzu bu tarihe göre almanız tavsiye edilir. Vize başvurusu yapılacak olan pasaportunuzun seyahat dönüş tarihinizden en az 6 ay daha geçerli olması gerektiğini bilmeniz gerekir. 10 yıldan daha uzun süreli, yıpranmış ya da yırtılmış olan pasaportunuz varsa vize almış olsanız bile Dubai sınırında kabul edilmeme riskiniz vardır. Seyahatiniz için kullanacağınız pasaportunuzu 10 yıldan daha uzun süre kullanıyorsanız, pasaportunuzun bütünlüğünü bozacak şekilde yıpranma varsa ya da herhangi bir yırtık varsa vize işleminiz olumlu sonuçlansa bile Dubai sınırından çevrilme ihtimaliniz çok yüksektir. Bu bilgilere ek olarak evlilik ya da boşanma gibi nedenlerle kimliğinizde yaptığınız değişikliği vize başvurunuzdan önce pasaportunuza da aynı değişikliği yapmanız gerekir aksi halde Etiyopya vizeniz olumlu sonuçlanmama ihtimali vardır. Bu nedenle vize başvurusunda kullanacağınız pasaport seyahatiniz için önem taşır.

Etiyopya Elektronik Vize Ücreti

Etiyopya e-vizesi internet ortamından kolaylıkla alınabilir. Vize ücreti seyahat sürenize göre, vize türünüze göre ve vizenizin tek - çok girişli olup olmamasına göre değişim gösterir. Bu nedenle Etiyopya vize başvurunuzdan önce seyahat amacınızı bilmeniz ve seyahat gün sayınıza karar vermeniz gerekir. Başvurunuzun işleme alınabilmesi için yapılması gereken ilk işlem Etiyopya vize ücretinin ödenmesidir. Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde ödeyeceğiniz ücret geri iade edilmez.

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamakta olan Etiyopya vatandaşlarının kaybolan pasaportlarını çıkartma, yenileme, süresi dolmak üzere olan pasaportlarının süresini uzatabilmektedir. Pasaport yenileme işlemi için eski pasaportunuzun aslı, pasaportunuun okunaklı şekilde çekilmiş olan 2. ve 3. sayfalarının fotokopisi, 4.5 x 6 cm vesikalık fotoğraf veya 5 x 6 cm beyaz arka fonlu, rötuşsuz, güncel halinizi yansıtan, gözlük, başörtüsü ya da herhangi bir aksesuarla yüzün kapatılmadığı biyometrik fotoğrafınızın bulunması gerekir. Parmak izi işlemleri ile ilgili makamlar görevlidir.

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Adresi ve İletişim Bilgileri

Adres: Bağlar Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Caddesi, No:15, Kat 2, Canel Plaza, Güneşli - Bağcılar / İstanbul
Telefon: 0212 790 11 50
Fax:0212 790 11 54
E-Mail: consulategeneralethiopia@gmail.com

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Gün ve Saatleri

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluk ziyareti için çalışma gün ve saatleri aşağıda listelenmiştir. Çalışma gün ve saatleri dışında başkonsolosluğa yapılacak olan ziyaretler kabul edilmeyecektir.

Pazartesi: 08:30 - 17:30
Salı: 08:30 - 17:30
Çarşamba: 08:30 - 17:30
Perşembe: 08:30 - 17:30
Cuma: 08:30 - 17: 30

Etiyopya vize başvuruları yapılan yeni güncelleme ile İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilmektedir. Etiyopya vize başvuruları hafta içi her gün 09:00 - 12:00 saatlerinde kabul edilir.

Etiyopya Başkonsolosluk Resmi Tatil Günleri

Etiyopya Başkonsolosluğu hafta içi her gün 08:30 - 17:30 saatleri arasında hizmet verir. Türkiye ve Etiyopya resmi tatil günlerinde, mesai saatleri dışında ve hafta sonları ziyaretçi kabul etmez. Etiyopya Başkonsolosluğu güncel resmi tatil günleri aşağıda belirtilmiştir.

7 OcakYeni Yıl/td>
19 OcakOrtodoks Epifani
2 MartAdwa'nin Zaferi
22 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
5 MayisVatansever Zafer Bayrami
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
28 MayisDerg'in Çöküşü
15 TemmuzDemokrasi Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
11 EylülEtiyopya Yeni Yıl
27 EylülMeskel
29 EkimCumhuriyet Bayramı

Türkiye'de Bulunan Diğer Etiyopya Konsoloslukları

Etiyopya Ankara Etiyopya Başkonsolosluğu
Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu