Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Yetkileri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Etiyopya'yı temsil etmekte olan en yetkili kurum Etiyopya Ankara Büyükelçiliği'dir. Türkiye ile Etiyopya arasında kültürel, siyasi ve ticari ilişkileri korur ve bu ilişkileri başarılı bir şekilde üst seviyede tutar. Etiyopya vatandaşlarının ise haklarını ve tüzel kişiliğini korumakla mükelleftir. Türkiye'de bulunan Etiyopya vatandaşları için noter tasdik işlemleri, vize işlemleri, pasaport yenileme, çıkartma, süresini uzatma, evlilik, boşanma gibi sebepler nedeniyle kimlik değiştirme ve ölüm, doğum belgesi gibi işlemlerle ilgilenir. Sadece Etiyopya vatandaşlarının değil Türkiye'de ikamet eden yabancı vatandaşların da Etiyopya vize işlemlerini başlatma ve değerlendirme, Etiyopya çalışma izinleri ve Etiyopya oturum izinleriyle de ilgilenmektedirler.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Etiyopya Elektronik Vize İşlemleri

2021 tarihi başlangıcı itibari ile Etiyopya elektronik vize uygulaması getirilmiştir. Bununla beraber TC vatandaşları için kapıda vize uygulamasına son verilmiştir bu yüzden seyahatinizden önce vize almanız gerekir. Etiyopya vizesi, tüm dünya vatandaşları için geçerlidir bu nedenle Etiyopya seyahatlerinin öncesinde vize alınması gerekir. Etiyopya vizesi elektronik vize olması sebebi ile pasaportunuza işlemez, vizeniz barkodlu kağıda basılı halde çıkar. Seyahatiniz için ülkeye girişinizi bu belge ve pasaportunuzla yapmanız yeterli olacaktır. Alacağınız vize ile ülkede bulunan tüm şehirleri ziyaret edebilir ve konaklayabilirsiniz. Etiyopya vizesi için konsolosluğa gelmenize gerek olmadan, randevu almadan, şahsen bir yerde bulunma zorunluluğunuz olmadan, herhangi bir rezervasyona gerek olmadan ve parmak izi vermeden internet üzerinden vizeniz kolaylıkla alınabilir.

Elektronik vize uygulaması sayesinde hiç bir evrak hazırlamanıza gerek olmadan yalnızca pasaportunuzun renkli görüntüsü ve güncel bir vesikalık fotoğrafınızın renkli görüntüsü ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Etiyopya vizesi, kısa süreli ve uzun süreli vizeler olmak üzere 2 farklı alt başlıkta incelenir. Etiyopya turistik vize, transit vize, ticari vize ve aile arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli vize kategorisinde yer alır. Geriye kalan vize türleri ise uzun süreli vize kategorisine girer. Etiyopya vize başvurusu için bölge sınırlaması yoktur bu yüzden Türkiye'nin her yerinden vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Etiyopya vizesinin değerlendirme süresi ve karara bağlanma süresi 3 iş günüdür.

Etiyopya Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etiyopya vizesi için öncelikle vize başvuru amacınızı belirlemeniz gerekir. Her vize türü için uygulanması gereken prosedür farklılık gösterir. Eğer evlilik ya da boşanma gibi sebeplerle kimliğiniz değiştiyse bu güncellemeyi seyahatinizden önce pasaportunuzda da yapmış olmanız gerekir, aksi halde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Vize çıkış tarihiniz Etiyopya ve Türkiye resmi tatillerine, konsolosluk çalışma gün ve saatlerine göre değişim gösterir. Etiyopya vizesi tek girişli ya da çok girişli vize hakkı tanır. Çıkacak olan vizenin başlama tarihi, sonuçlanma tarihinden itibaren başlamaktadır ve bu süre ileri tarihe alınmaz seyahatinizi ve otel, uçak gibi rezervasyonunuzu bu bilgiye göre planlamanız tavsiye edilir. Seyahatiniz için size tanınacak olan süre 30 ya da 90 gündür.

Size tanınan süreyi aşmanız sonucunda 14 gün içerisinde her gün 20 dolar para cezası ödemeniz gerekir. 14 gün sonunda ise Etiyopya hükümeti tarafından hakkınızda yasal işlem başlatılır. Ayrıca bu süreyi aşmanız, yeniden Etiyopya vizesi almanıza engel olabilir böyle bir sorunla karşılaşmamanız için vize bitiş tarihinizde ülkeyi terk etmeniz önerilir. Vizeniz için tanınan süre sizin için yeterli gelmezse Etiyopya Göç ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne haklı gerekçe sunarak vize sürenizi 90 gün daha uzatma imkanınız vardır. Etiyopya seyahati yapmak isteyen Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) pasaport sahibi vatandaşların Etiyopya seyahatlerinin öncesinde mutlaka geçerli bir vize almaları gerekir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahibi vatandaşlar gerçekleştireceği 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatlerinde Etiyopya vizesi almaktan muaf tutulmuşlardır. Etiyopya'ya kabul edilmeniz için Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanından giriş yapmanız gerekir, aksi takdirde girişinin kabul edilmeyecektir.

Vize başvurusu yapacak olan vatandaşların pasaportlarının seyahat dönüş tarihlerinden en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. 10 yıldan daha eski olan pasaporta sahipseniz, yıpranmış ya da yırtılmış pasaporta sahipseniz vize işleminiz sonuçlansa bile Dubai sınırından geri çevrilme riskiniz vardır. Seyahatinizde herhangi bir aksaklık yaşamamanız için pasaportunuzun deforme olmadığına dikkat etmelisiniz ve 10 yıldan daha uzun süreli bir pasaporta sahip olmamanız gerekir. Bu yüzden seyahatiniz için kullanacağınız pasaportunuz Etiyopya seyahatiniz için önem teşkil eder.

Etiyopya Vize Ücreti Hakkında

Etiyopya vize ücretikısa süreli ya da uzun süreli vize kategorisine ve seyahat konaklama sürenize göre değişim gösterir. Çıkacak olan vize süresi 30 günlük ya da 90 günlük olarak konaklama imkanı tanır.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Pasaport Yenileme

Türkiye'de ikamet eden Etiyopya vatandaşlarının kaybolan pasaportlarını çıkartma, yenileme ve süresini uzatma gibi faaliyetleri Etiyopya Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülür. Bu işlemler için eski pasaportun aslı, okunaklı bir şekilde eski pasaportun okunaklı bir şekilde 2. ve 3. sayfasının fotokopisi, 4.5 x 6 cm vesikalık fotoğraf ya da 5 x 6 cm beyaz arka fonlu, gözlük, şapka, başörtüsü ya da herhangi bir aksesuarla yüzün kapatılmadığı bir biyometrik fotoğraf gerekir. Parmak izi verme aşaması ise ilgili makamlar tarafından yürütülür.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği İçin İletişim Bilgileri

Adres : Uğur Mumcu Sokak No: 74 / 1-2 06700 Gaziosmanpaşa/ Ankara
Telefon : 0312 436 04 00
Fax : 0312 448 19 38
E-Mail : ankaraethiopiaembassy@gmail.com

Ankara Etiyopya Büyükelçiliği Çalışma Günü ve Saatleri

Pazartesi: 08:30 - 17:30
Salı: 08:30 - 17:30
Çarşamba: 08:30 - 17:30
Perşembe: 08:30 - 17:30
Cuma: 08:30 - 17:30

Vize başvuru saatleri: Pazartesi - Cuma 08:30 - 11:00

Pasaport İade Saatleri Pazartesi - Cuma: 08:30 - 11:00

Etiyopya Büyükelçilik Resmi Tatil Günleri

Etiyopya konsolosluğu Pazartesi - Cuma günü 08:30 - 18:00 tarih ve saatlerinde faaliyet gösterir. Bu günlerin dışında kalan günlerde ve resmi tatil günlerinde herhangi bir başvuru kabul edilmez. Başvuru günlerinizi çalışma günü, saati ve resmi tatil bilgilerine göre planlamanız gerekir.

7 OcakYeni Yıl/td>
19 OcakOrtodoks Epifani
2 MartAdwa'nin Zaferi
22 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
5 MayisVatansever Zafer Bayrami
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
28 MayisDerg'in Çöküşü
15 TemmuzDemokrasi Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
11 EylülEtiyopya Yeni Yıl
27 EylülMeskel
29 EkimCumhuriyet Bayramı

Etiyopya Büyükelçiliği Görevliler Listesi

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Diplomatik bir konsolosluktur. Büyükelçilik konsolosluk görevlileri resmi çalışan statüsüne sahiptir.

Ankara Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh
Ankara Etiyopya Büyükelçilik Müsteşarı / Danışmanı Goitom Kahsay
Ankara Etiyopya Büyükelçilik Müsteşarı (Ekonomi / Ticari) Terefe Haile Eggu
Ankara Etiyopya Büyükelçilik Danışmanı (Siyasi) W Hawariat G Selassie Tesfay
Ankara Etiyopya Büyükelçilik Danışmanı Mebrat Mekonnen Assres
Ankara Etiyopya Büyükelçilik Bakan Danışmanı Abdela Gultamo Nurı
Ankara Etiyopya Büyükelçilik Danışmanı Goitom Kahsay Hagos
Ankara Etiyopya Büyükelçilik İkinci Sekreteri Achamyeleh Mulat Hailu
Ankara Etiyopya Büyükelçilik İkinci Sekreteri (Maliye) Endalew Nega Alemu
Ankara Etiyopya Büyükelçilik Ataşesi Haimanot Worku Mekoya