Etiyopya Fahri Konsolosluğu Bursa

Etiyopya Fahri Konsolosluğu Bursa

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu Görevleri

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu, tam donanımlı açılma ihtiyacı duyulmayan, ticaretin ve nüfusun çok olduğu yerlerde kurulan konsolosluklardan birisidir. Etiyopya ile Türkiye arasında dostluk ve çıkar ilişkilerini başarılı bir şekilde üst seviyede tutar. Bursa ve çevre illerinde yaşayan Etiyopya vatandaşlarının vize işlemleri, pasaport yenileme, çıkarma, ölüm belgesi ve evlilik cüzdanı çıkartma gibi hizmetleri sunar. Fahri konsolosluk olması nedeni ile vize başvurusu onaylama yetkileri yoktur ancak vize işlemleri kabul eder.

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu - Etiyopya Elektronik Vize Hakkında

Etiyopya kapıda vize uygulaması 1 Haziran 2021 tarihi itibari ile kaldırılmıştır. Bunun yerine Etiyopya elektronik vize uygulaması getirilmiştir. Etiyopya vizesi, tüm dünya vatandaşları için uygulanan bir prosedürdür. Etiyopya seyahati planlayan Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ya da Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinin seyahatlerinden önce vize almaları gerekir. Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi olan vatandaşların 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vize almaktan muaf tutulmuşlardır. Elektronik vize uygulaması sayesinde herhangi bir evrak hazırlamanıza gerek olmadan yalnızca pasaportunuzun ve vesikalık fotoğrafınızın görüntüsü ile vizeniz alınabilir. Vize alma işlemi için ise herhangi bir konsolosluğa uğramanıza gerek olmadan internet üzerinden vizenizi alabilirsiniz.

Etiyopya Elektronik Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Pasaport: Vize işleminiz için kullanacağınız pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmamasına, yıpranmış ya da yırtılmış olmamasına dikkat etmelisiniz. Kimliğinizde evlenme, boşanma ya da herhangi bir sebeple değişim meydana geldiyse aynı değişikliği pasaportunuzda da yapmanız gerekir. Pasaport sürenizin geçerliliği Etiyopya dönüş tarihinizden en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.
Konaklama Süresi: Etiyopya elektronik vizesi 30 veya 90 günlük konaklama imkanı tanır. Size tanınacak olan seyahat sürenizi aşmanız halinde 14 güne kadar para cezası alırsınız, 14 günün sonunda ise mahkemeye sevk edilirsiniz. Dilerseniz Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne haklı gerekçe beyan ederek seyahat gününüzü 90 gün daha uzatabilirsiniz.
Ülkeye Giriş: Ülkeye girişinizin kabul edilmesi için Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı'ndan yapmanız gerekmektedir.
Vize Başlangıç Tarihi: Etiyopya vizesinin başlangıcı çıktığı andan itibaren başlar. Bu süre ileri tarihe alınmaz, seyahat planlamanızı buna göre yapmanız tavsiye edilir.

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Bursa ve çevresinde yaşamakta olan Etiyopya vatandaşları için Bursa Fahri konsolosluğu pasaport çıkartma, yenileme ve süresini uzatma gibi işlemler gerçekleştirir. Pasaport yenileme işlemi için pasaportun aslı, okunaklı şekilde pasaport fotokopisi, 45 x 60 mm boyutunda 2 adet vesikalık fotoğraf ya da 50 x 60 mm boyutunda beyaz fonlu, rötuşsuz, gözlükle, başörtüsüyle ya da herhangi bir aksesuarla yüzün kapatılmadığı bir biyometrik fotoğraf gerekir.

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Uray Carrefour Alışveriş Merkezi, Giriş Kat B:18 Nilüfer - Bursa
Telefon: +90 (224) 604 00 00
E - Mail: inanaltinbas@altinbas.com
Etiyopya Bursa Fahri Konsolos: İnan Altınbaş

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu Çalışma Gün ve Saatleri

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu mesai günü ve saatlerinde kapalı olması nedeni ile faaliyet göstermez. Ziyaret günü ve saatinizi bu bilgiyi göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu çalışma günü ve saatleri aşağıdaki gibidir.

Pazartesi: 09:00 - 17:00
Salı: 09:00 - 17:00
Çarşamba: 09:00 - 17:00
Perşembe: 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Etiyopya Bursa Fahri konsolosluğu mesai gün ve saatleri dışında Türkiye ve Etiyopya resmi tatil günlerinde de faaliyet göstermez. Ziyaret günlerinizi bu tarihlerin dışında yapmanız tavsiye edilir. Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

7 OcakYeni Yıl/td>
19 OcakOrtodoks Epifani
2 MartAdwa'nin Zaferi
22 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
5 MayisVatansever Zafer Bayrami
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
28 MayisDerg'in Çöküşü
15 TemmuzDemokrasi Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
11 EylülEtiyopya Yeni Yıl
27 EylülMeskel
29 EkimCumhuriyet Bayramı

Türkiye'de Faaliyette Olan Diğer Etiyopya Konsoloslukları

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği
Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu