Etiyopya Fahri Konsolosluğu Adana

Etiyopya Fahri Konsolosluğu Adana

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu Yetkileri

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu tam teşekküllü kurulma gereksinimi görülmeyen, ticaretin ve nüfusun yoğun olduğu şehirlerde açılan konsolosluklardan birisidir. Diplomatik konsolosluk değildir bu nedenle çalışanları resmi görevli sayılmaz. İki ülke arasında siyasi, kültürel ve dostluk ilişkisini korur. Ülkesini, Türkiye sınırları içinde en iyi şekilde temsil eder. Adana ve çevre illerde ikamet eden Etiyopya vatandaşlarının haklarını ve tüzel kişiliğini korur, bununla birlikte çifte vatandaşlık, doğum, ölüm belgesi, noter tasdik belgeleri, evlenme veya boşanma gibi nedenlerle kimliklerini yenileme, pasaport yenileme, çıkartma ve uzatma işlemlerinde yardımcı olur. Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu yetkililerinin vize başvurusu onaylama yetkileri bulunmaz ancak başvuru kabul edebilir.

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu Etiyopya Elektronik Vize İşlemleri

1 Haziran 2021 tarihinden sonra Etiyopya vize işlemleri için elektronik vize uygulaması uygulanmaya başlamıştır. TC uyruklu başvuru sahipleri için kapıda vize uygulaması kaldırılmıştır, bu nedenle Etiyopya seyahatinizden önce vize başvurusu gerçekleştirmeniz gerekir. Dünya vatandaşlarının hepsi Etiyopya vize başvurusu yapması gerekir. Bordo (Umuma Mahsus), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin Etiyopya seyahatleri öncesinde vize almaları gerekir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahiplerinin ise 90 güne kadar yapacakları Etiyopya seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Etiyopya vizesi için gerekli olan evraklar yalnızca net çekilmiş, renkli pasaport görüntüsü ve net çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf görüntüsüdür. Etiyopya vizesi, seyahatinize göre 30 gün ya da 90 gün olarak çıkar. Vize işlemleri 3 iş gününde sonuçlanır, bu süre konsolosluğun resmi tatil günlerine göre değişim gösterebilir. Elektronik vize uygulaması sayesinde konsolosluğa gerek olmadan, randevu almadan ya da parmak izi vermeden internet üzerinden kolaylıkla Etiyopya vizesi alabilirsiniz. Sonuçlanacak olan Etiyopya vizesi barkodlu kağıda basılı halde çıkacağından vizeniz pasaportunuza işlemez. Etiyopya girişinizin kabulü için Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı'ndan giriş yapmanız gerekir.

Etiyopya E-vize Ücreti

Etiyopya vize ücreti, seyahat gün sayınıza göre değişim gösterir. Bu nedenle seyahatinizden önce konaklama gün sayınızı kesinleştirmeniz gerekir.

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Adana ve çevre illerde ikamet eden Etiyopya vatandaşlarının süresi dolan pasaportlarını yenileme, kaybolan pasaportlarını çıkartma ve süresi dolmak üzere olan pasaportların süresini uzatma işlemleri ile ilgili işlemleri Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yapılabilmektedir. Pasaport yenileme işlemi ve süresinin uzatılma işlemi için, pasaportun aslı ve okunaklı fotokopisi, 2 adet 4.5 x 6 cm ya da 5 x 6 cm ebatında beyaz arka fonlu, gözlük, başörtüsü, aksesuar gibi etkenlerle yüzünüzün kapatılmadığı bir biyometrik fotoğrafın olması gerekir. Parmak izi işlemleri ise ilgili makamlar tarafından yürütülür.

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Yeni Mahalle İncirlik Bulvarı Ceyhan Yolu Üzeri, 30/A Yüreğir/Adana
Telefon: 0322 346 77 77
Fax: 0322 346 47 35
E-Mail: ydagtekin@dnmk.net
Etiyopya Adana Fahri Konsolosluk Yetkili Adı: Yusuf Can Dağdelen

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu Çalışma Günleri ve Saatleri

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu çalışma günü ve saatleri dışında açık olmaması sebebi ile faaliyet göstermez.

Pazartesi: 08:30 - 17:00
Salı: 08:30 - 17:00
Çarşamba: 08:30 - 17:00
Perşembe: 08:30 - 17:00
Cuma: 08:30 - 17:00

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu çalışma günü ve saati dışında faaliyet göstermediği gibi Türkiye ve Etiyopya resmi tatil günlerinde de faaliyet göstermez. Ziyaretinizi, resmi tatil günlerinin dışında yapmanız gerekir. Adana Fahri Konsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

7 OcakYeni Yıl/td>
19 OcakOrtodoks Epifani
2 MartAdwa'nin Zaferi
22 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
5 MayisVatansever Zafer Bayrami
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
28 MayisDerg'in Çöküşü
15 TemmuzDemokrasi Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
11 EylülEtiyopya Yeni Yıl
27 EylülMeskel
29 EkimCumhuriyet Bayramı

Türkiye'de Yer Alan Diğer Etiyopya Konsoloslukları

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği
Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu
Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu