Etiyopya Ziyaret Vizeleri Hakkında

Etiyopya ziyaret vizesi, Etiyopya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış kısa süreli bir Etiyopya vizesi kategorisidir. Etiyopya ziyaret vizesi vatandaşlarımızın Etiyopya’da bulunan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret edebilmesini sağlamakatdır. Bu vize türü maksimum 30 gün olarak verilmektedir. Etiyopya ziyaret vizesinin en önemli prosedürünü, Etiyopya’da ziyaret edilecek olan yakınınızdan alınması gereken davet yazısı oluşturacaktır. Etiyopya’dan gelecek olan davet yazınızın bulunmaması halinde ise Etiyopya ziyaret vizesini alma imkânınız bulunmaz. Etiyopya devletinin Türkiye’de sadece Ankara’da Büyükelçiliği bulunurken, Etiyopya vizesi için başvurular Etiyopya Büyükelçiliği Vize bölümüne yapılmalıdır. Etiyopya vizesi için şahsi başvuru yapma koşulu bulunmamaktadır; İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli illerinden danışmanlık firmaları aracılığı ile Etiyopya vizesi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.  Etiyopya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi kısa süreli bir vize kategorisidir ve vize süresi sona ermeden önce ülkeden ayrılmanız gerekmektedir. Vize süreniz sona ermesi halinde ülkeden ayrılmamış iseniz ilk 14 gün boyunca her gün için 20 dolar para cezası ödenmekte ve 14 günün sonrasında ise Etiyopya mahkeme süreci başlamaktadır. Etiyopya akraba ziyareti vizesi işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun Etiyopya seyahatinizin sona ermesi itibariyle en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Etiyopya ziyaretçi vizesi işlemleri için en önemli belge bu ülkeden gelecek olan davet yazısıdır. Davet yazısının başvuru sahibi hakkında düzenlenmiş olmasına, seyahat tarihlerini ve Etiyopya'da ikamet eden kişinin adres bilgilerini içermesine dikkat edilmelidir. 

Etiyopya Ziyaret Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

1. Pasaport (son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, kişinin Etiyopya seyahati dönüşü en az 6 ay geçerliliği bulunan, vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası mevcut)

2. Etiyopya vize başvuru formu (vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin başvuru evraklarında bulunan bilgileri destekler şekilde doldurulmuş olmalı ve başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir)

3. Davetiye (Etiyopya belediyesi onaylı, davet eden kişinin Etiyopya adres ve ileitşim bilgilerini içeren, davetiye gönderen kişinin varsa Etiyopya oturum kartı, Etiyopya pasaport fotokopisi ve Etiyopya kimlik kartı ile birlikte ibraz edilmelidir)

4. 2 adet vesikalık fotoğraf (arka fonu beyaz, vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden)

5. Pasaport fotokopisi (kimlik bilgilerini içeren kısma ait)

6. Kimlik fotokopisi

7. Uçak bileti rezervasyonu (vize başvuru sahibinin Etiyopya gidiş dönüş tarihlerine dair bilgileri destekleyen)

8. Davetiye belgesi Konaklama bilgilerini içermemesi halinde Hotel rezervasyonu (vize başvuru sahibinin Etiyopya' da konaklayacağı tarih aralıklarını içermeli, kişinin başvuru evraklarında beyan edilecek bilgilerini desteklemelidir)

 

Etiyopya Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya ziyaretçi vize, Türkiye’de bulunan Etiyopya Ankara temsilciliğine yapılan başvurular sonucunda alınabilmektedir. Etiyopya vizesi hakkında karar verme yetkisi Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümünde bulunurken, Etiyopya vizesi için şahsi başvuru yapma ve yapmama hakkınız mevcuttur. Etiyopya vizesini Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne veya Etiyopya vize işlemleri, üzerine faaliyet yürüten danışmanlık firmalarına başvuru yaparak ve Etiyopya vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirerek vizenizi alabilirisiniz.

 

Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya Ziyaret Vizesi Kaç Günde Alınır?

Etiyopya ziyaret vizesi, evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda Etiyopya Konsolosluğu evrakların değerlendirilebilmesi için ek süreye ihtiyaç duyarken bu durum Etiyopya ziyaretçi vizesinin açıklanma süresini belirleyecektir. Olasılıkların göz önünde bulundurulması halinde ise, Etiyopya ziyaretçi vizesi  maksimum 3 hafta içerisinde alınabilecektir. Ayrıca Etiyopya Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilirken. Yine bu ihtimal vize alım sürenizin belirlenmesini sağlayacaktır.

 

Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya Ziyaret Vize Süresi Ne Kadar?

Etiyopya ziyaretçi vize süresi maksimum 30 gündür, Etiyopya Konsolosluğuna geçerli ve önemli bir gerekçe bildirilmesi halinde ise bu süre 90 olarak uzatılabilecektir. Etiyopya vize sürenizi Etiyopya vizenizi almanız halinde verilmiş olan süreyi göz önünde bulundurarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca Etiyopya vize süresi, Etiyopya Konsolosluğuna başvuru yaptığınız tarihten geçerli olabilme ihtimaline ise dikkat edilmelidir.

 

30 Günlük Etiyopya Ziyaret Vizesi Aldım. Etiyopya’ya Gittiğimde Polise Adres Kaydı Yaptırmam Gerekir mi?

Etiyopya ziyaretinde gidecek olduğunuz adresi kayıt yaptırmanız gerekirken, Etiyopya’da bulunan Etiyopya adresinizin kayıt yapılması ise Etiyopya’dan davetiye aldığınız kişinin gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir.

 

Amerika Vatandaşlığı Bulunan Bir Türküm, Etiyopya Ziyaretçi Vizesi Almam Gerekir mi?

Amerika vatandaşlığı bulunan vatandaşlarımızın bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Etiyopya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Bu durumda olan vatandaşlarımız için Etiyopya kapı vizesi uygulaması mevcuttur.

 

Etiyopya Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları İçin Randevu Almam Gerekir mi?

Etiyopya aile ziyareti vizesi başvuruları için vatandaşlarımızın randevu almalarına gerek bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız Büyükelçiliğin vize bölümüne giderek vize bölümü çalışma saatleri içerisinde başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

Etiyopya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.ethiopianembassyankara.org