Etiyopya Turistik Vize

Etiyopya turistik vize prosedürü, ülkeye girecek yabancıların ülkeye giriş yapabilmeleri için zorunlu bir uygulamadır. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri Etiyopya vize prosedürüne tabidir. Yalnızca Diplomatik Pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vize prosedüründen muaftır. Vize başvuru sahipleri bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Etiyopya Devletinin Türkiye temsilciliklerinden veya Etiyopya vizesi işlemleri için çalışmalar yürüten vize temsilcilikleri aracılığıyla Etiyopya vize işlemlerine başlayabilir, vize başvurularını gerçekleştirebilirler. Etiyopya vize başvuruları şahsen ya da seyahat acenteleri aracılığıyla ile gerçekleştirilebilmektedir. Şahsi başvuruyla Etiyopya vizesi alabilmek için Etiyopya’nın Türkiye temsilciliği olan Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümünden randevu alarak, randevu günü ve saatinde başvuru yapılması gerekmektedir. Şahsen yapılan başvurularda Etiyopya Konsolosluğu vize randevusunu ileri bir tarihe verebilmektedir

Etiyopya Turstik Vize

Etiyopya Konsolosluğu vize biriminin başvuru dosyalarının kontrolünü yapmak, eksik evraklar konusunda başvuru sahibini uyarmak gibi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle eksik ve başvuru şartlarına uymayan evrak teslim edilmesi halinde sorumluluk tamamen başvuru sahibine aittir.

Etiyopya Turistik Vize Başvuruları İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

1 - Pasaport - Pasaport fotokopisi. Etiyopya vizesi işlem başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olmalıdır. 10 yıldan eski ve deforme olmuş pasaportlarla yapılan başvurular, Etiyopya Konsolosluğu tarafından işleme alınsa bile; yırtılma, eskime ve tahribat görmüş pasaportların Dubai sınırından geri çevrilme riski bulunmaktadır. Ayrıca, pasaportun okunaklı bir fotokopisi (2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfaların fotokopisi sunulması mecburidir.

2 - Vize Başvuru Formu - Etiyopya vize başvuru formu.Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, başvuru evraklarında beyan edilecek bilgileri destekleyen ıslak imzalı şekilde hazırlanmış olmalıdır. Etiyopya Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Etiyopya vize başvurusu için doldurulacak başvuru formu kişinin kendi ülkesindeki ve Etiyopya iletişim bilgilerini içermelidir.

3 - Biometrik Fotoğraf - 2 adet vesikalık fotoğraf 1 adet biometrik fotoğraf (başvuru sahibinin güncel halini temsil eden beyaz fon arkalı)Etiyopya vizesi başvurunuzda kullanılmak üzere 1 adet açık renkli arka plana sahip pasaport boyutlarında fotoğraf istenen evraklar arasına eklenmelidir. Etiyopya vize işlem dosyasında yer alması gereken biyometrik fotoğraf; beyaz zeminde çekilmiş, rötuşsuz, 4cm x 5,5 cm ölçülerinde ve güncel çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmış olmamasına özen göstermelidir.

4 - Vize talep Dilekçesi - Vize talebi dilekçesi (şirket yetkilisi tarafından Etiyopya Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak yazılmış, vize başvuru sahibinin Etiyopya seyahat tarih aralıklarını, Etiyopya konaklama bilgilerini, Etiyopya seyahatinin sponsorunu ve Etiyopya vize ihlalinde bulunulmayacağı belirtilmeli, kaşe ve ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir)

5 - Rezarvasyon belgeleri - Otel Konfirmasyonu (vize başvuru sahibinin otel rezervasyonun onaylandığını kesinleştiren belge)- Uçak bileti rezervasyonu (vize başvuru sahibinin etiyopya seyahatinin gidiş dönüş tarihi bilgilerini içermelidir)

Etiyopya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.ethiopianembassyankara.org