Etiyopya Ticari Vize Hakkında

Etiyopya ticari vizesi, Etiyopya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan bir Etiyopya vizesi kategorisidir. Etiyopya ticari vize, Etiyopya'da ticari bir faaliyet gerçekleştirmenizi sağlarken bu vize ile Etiyopya’da iş görüşmesi gerçekleştirebilir, Etiyopya' da toplantılara katılabilir veya Etiyopya'da bulunan bir fuara ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.Etiyopya ticari vize işlemleri için en önemli prosedür ise, Etiyopya'dan gelecek olan davet yazısıdır. Bu davet yazısının Etiyopya' da ziyaret edilecek olan şirketten alınması gerekirken, yazı Etiyopya' da ticari bir faaliyet yürüteceğinize dair bir nevi teminat olacaktır. Etiyopya ticari vize, kısa süreli bir Etiyopya vizesi kategorisidir. Etiyopya ticari vize ile Etiyopya' da uzun süreli kalamaz, Etiyopya' da iş kuramaz ve iş başvurusunda bulunamazsınız.

Etiyopya Ticari Vize Başvuruları İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

1 - Pasaport - Pasaport fotokopisi. Etiyopya ticari vizesi işlem başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olmalıdır. 10 yıldan eski ve deforme olmuş pasaportlarla yapılan başvurular, Etiyopya Konsolosluğu tarafından işleme alınsa bile; yırtılma, eskime ve tahribat görmüş pasaportların Dubai sınırından geri çevrilme riski bulunmaktadır. Ayrıca, pasaportun okunaklı bir fotokopisi (2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfaların fotokopisi sunulması mecburidir.

2 - Vize Başvuru Formu - Etiyopya vize başvuru formu.Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, başvuru evraklarında beyan edilecek bilgileri destekleyen ıslak imzalı şekilde hazırlanmış olmalıdır. Etiyopya Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Etiyopya vize başvurusu için doldurulacak başvuru formu kişinin kendi ülkesindeki ve Etiyopya iletişim bilgilerini içermelidir. 

3 - Biometrik Fotoğraf - 2 adet vesikalık fotoğraf 1 adet biometrik fotoğraf (başvuru sahibinin güncel halini temsil eden beyaz fon arkalı) Etiyopya vizesi başvurunuzda kullanılmak üzere 1 adet açık renkli arka plana sahip pasaport boyutlarında fotoğraf istenen evraklar arasına eklenmelidir.Etiyopya vize işlem dosyasında yer alması gereken biyometrik fotoğraf; beyaz zeminde çekilmiş, rötuşsuz, 4cm x 5,5 cm ölçülerinde ve güncel çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmış olmamasına özen göstermelidir.

4 - Vize talep Dilekçesi - Vize talebi dilekçesi (şirket yetkilisi tarafından Etiyopya Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak yazılmış, vize başvuru sahibinin Etiyopya seyahat tarih aralıklarını, Etiyopya konaklama bilgilerini, Etiyopya seyahatinin sponsorunu ve etiyopya vize ihlalinde bulunulmayacağı belirtilmeli, kaşe ve ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir)

5 - Rezarvasyon belgeleri - Otel Konfirmasyonu (vize başvuru sahibinin otel rezervasyonun onaylandığını kesinleştiren belge)- Uçak bileti rezervasyonu (vize başvuru sahibinin etiyopya seyahatinin gidiş dönüş tarihi bilgilerini içermelidir)

6 - Davetiye yazısı (ziyaret edilecek etiyopya şirketinin antetli kağıdına yazılmış, söz konusu etiyopya şirketinin adres, iletişim bilgilerini içeren, kaşe ve imzalı)

7 -Etiyopya şirketine ait evraklar (Etiyopya şirketinin Vergi levhası, Faaliyet belgesi fotokopileri)

Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Etiyopya ticari vizesini vatandaşlarımız iki farklı şekilde alabileceklerdir.

1 - Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne şahsi başvuruda bulunarak,

2 - Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne şahsi başvuruda bulunmadan

 

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Vize bölümüne şahsi başvuruda bulunarak Etiyopya vizesi nasıl alınır?

Etiyopya devletinin Türkiye bulunan temsilciliği Ankara'dadır. Vatandaşlarımızı Etiyopya vizesi başvurularını Etiyopya Ankara Büyükelçiliği vize bölümüne gerçekleştirebileceklerdir. Etiyopya ticari vize başvurularında bulunacak olan vatandaşlarımız Etiyopya vize uyum koşularını eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekmektedir.

 

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Vize bölümüne şahsi başvuruda bulunmadan Etiyopya vizesi nasıl alınır?

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Vize bölümüne şahsi başvuruda bulunulmak istenmemesi halinde Etiyopya vizesi, Etiyopya vize işlemleri üzerine faaliyet göstermekte olan danışmanlık firmaları aracılığı ile alınabilecektir. Danışmanlık firmaları Etiyopya vizesi başvurularınızı sizlerin adına üstlenirken işlemlerinizi yine sizlerin adına yürütecektir. Danışmanlık firmalarına sadece Ankara' dan değil, Türkiye'nin tüm şehirlerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya Ticari Vize İşlemleri Sırasında Sıkça Sorulan Sorular

 

Etiyopya ticari vizesi davetiyesiz alınabilir mi?

Etiyopya ticari vizesi davetiye yazısı olmadan alınamamaktadır. Sadece Etiyopya ticari vizesi için değil uluslararası tüm ticari ziyaret vizeleri için davetiye yazısı zorunludur.

 

Etiyopya ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunabilir miyim?

Etiyopya ticari vize almış iseniz bu ülkede turistik bir faaliyet yürütmenizde sakınca yoktur.

 

Etiyopya ticari vizesi kaç günde çıkar, ne kadar süre önce Etiyopya ticari vize başvurusunda bulunmalıyım?

Etiyopya ticari vizesi maksimum 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Etiyopya seyahatiniz öncesi en az 15, 20 gün önce Etiyopya vizesi işlemlerine başlamış olmalısınız.

 

Şirket sahibi olan herkesin Etiyopya ticari vize alması zorunlu mu?

Şirket sahibi olan herkesin Etiyopya ticari vize alması zorunlu değildir. Fakat Etiyopya seyahatinizin içeriği ticari bir faaliyet ise Etiyopya ticari vizesini almanız zorunludur.

 

Etiyopya ticari vizesini almak, Etiyopya turistik vizesine göre daha mı kolay?

Etiyopya vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi halinde iki vize türünü de almak kolaydır. Ancak Etiyopya ticari vize işlemlerinde kullanılacak olan davetiye yazısı ise vize prosedürlerinin her zaman en önemli evrağıdır. Etiyopya turistik vize proedürlerinde ise davetiye yazısı yoktur.

 

Etiyopya ticari vizesi için mısırdan başvuru yapabilir miyim?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz ve Mısır'da bulunuyorsanız Etiyopya ticari vizesi için başvurularınızı bu ülkeden gerçekleştiremezsiniz. Mısır ikamet izniniz olması halinde ise Etiyopya ticari vize başvurularınızı Mısır' dan gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

Etiyopya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.ethiopianembassyankara.org